Yurt Dışında Araç Kiralarken Dikkat Edilecek Noktalar

a_small_selection_of_the_car_rental_companies_searched_Alicante

Herkese merhaba,

Son seyahatlerimizin çoğunda araç kiraladığımız için önemli olabilecek noktaları paylaşmak istedim. Özellikle en son gezimizde yaşadığımız bazı olumsuzluklar sebebiyle bu işin insanı vezir edebileceği gibi rezil de edebileceğini fark ettim. Araç kiralamak basit ama sonrası şans meselesi 🙂

Güvenilirlik

Araç kiralarken fiyattan daha önemli olan kısım kiralama yapacağınız firma. Özellikle yurt dışı seyahatlerinizde araçla ilgili herhangi bir sorun yaşadığınızda hızlı dönüş yapabilmeleri ve sorun çözebilmeleri önemli. Firmanın çok bilindik olması iyi olduğu anlamına gelmiyor maalesef. Hatta herhangi bir firmanın iş yapış biçimi ülkeden ülkeye değişiyor. Benim önerim gideceğiniz ülkede hizmet veren firmalarla ilgili yazılan yorumları okumak.

Geniş Hizmet Ağı

Biraz daha ucuz diye daha önce ismini duymadığınız ve geniş ağı olmayan bir firmayı düşünmeyin derim. Ben genelde araç kiraladığımda ya yakın şehirlere ya da farklı ülkelere geçiyorum, bu sebeple bu konu önem taşıyor. Yolda veya gittiğim şehirde hizmet verebilmesi önemli. Son seyahatimizde Almanya’da kiraladığımız araç Fransa’da arızalandı, haliyle bu konunun ne kadar kritik olduğunu anlamış bulunduk. Büyük bir firma olmasına rağmen farklı bir ülkeye geçince çalışma sistemlerinin ne kadar sıkıntılı olduğunu gözlemledik ve 2 gün araç beklemek durumunda kaldık. Kendilerne kaç kere telefonla ulaşmaya çalıştığımızı anlatsam kitap olur 🙂 Firma ismi özellikle vermiyorum, belki her yerde bu kadar ilgisiz çalışmıyorlardır.

Sigorta Paketi

Araç kiralarken sigorta ücreti ödemek insana gerçekten yük gibi geliyor; ancak gelmesin. Bence en önemli nokta bu. Sigorta yolda başınıza gelebilecek hasarları da karşılıyor. Ufak bir çizik için 4000 euro talep edeceklerdi sigortamız olmasaydı. Aracı teslim almadan önce mutlaka incelemenizi de öneririm, çizik yerler kayda geçsin ki sorumlusu siz olmayın.

Keyifli bir yolculuk dilerim 🙂

Sevgiler,

Zeynep

 

 

 

Yorum Yapın

Gezinme