Monako Gezi Notları

IMG_5748Herkese merhaba,

Güney Fransa her zaman ilgimi çeken bölgelerden biri olmuştur. Geçtiğimiz senelerde Nice – Cannes – St.Tropez turu yaptık, o arada Nice üzerinden Monako’ya geçelim dedik günübirlik. Monako’da havalimanı olmadığı için isabetli bir karar oldu. Siz de Nice üzerinden yaklaşık 45 dakikada tren veya otobüsle Monako’ya ulaşabilirsiniz. Yol üstünde Eze isimli Fransız kasabasına uğramanızı da öneririm.

Monako Vatikan’dan sonra Dünya’daki ikinci küçük devlet. Monte Carlo ise Monako’nun meşhur semti. Monako Prensliğiyle ilgili en şaşırtıcı bilgilerden biri bence ülkede Monakolulardan çok Fransızların yaşaması.

Monako ve Monte Carlo dendiğinde insanın aklına ister istemez ihtişam, lüks ve kumarhane geliyor. Monte Carlo Kumarhanesi çok popüler olduğundan olsa gerek giriş ücretli. Biz merakımızdan kişi başı 20 € ödeyerek içeri girdik ve adeta müzedeymişiz gibi etrafa bakındık 🙂 Baştan söyleyeyim, içeride çalışanlardan müşterilere kadar herkes epey kasıntı.

IMG_5768
Monte Carlo Kumarhanesi

Monte Carlo kumarhaneleriyle meşhur bir semt. Etrafta epey lüks cafe ve restoranlar var. Çok elzem bir durum yoksa buralarda oturmamanızı öneririm, fiyatlar epey yüksek. Fiyat performans açısından son derece vasat kalıyor bence yemekler.

Şehirde son derece lüks arabalar dikkatimizi çekti. Eh ihtişam olunca arabalar da fiyakalı oluyor tabii 🙂

IMG_5767

Monako’da benim en sevdiğim yer küçük bir liman olan Port de Fontvieille oldu. Epey güzel bir manzarası var, fotoğraf çekimi için ideal.

Port de Fontvieille
Port de Fontvieille

Etrafta gezinirken karşımıza çıkan bu pembe binayı da pek sevdik. Tipik Fransız mimarisi olduğu söyleniyor; ancak hakkında detaylı bir bilgi yok.

IMG_5746

Monako’da en turistik yerlerden biri de Kraliyet Sarayı. Ülkenin ihtişamından farklı olarak oldukça sade diyebileceğim bir bina. Diğer bilindik yerlerden biri ise Hotel de Paris isimli lüks otel. Gecesi yaklaşık 4000 TL’ymiş 🙂

IMG_5740
Kraliyet Sarayı
IMG_5757
Hotel de Paris

Şehrin içinde Deniz Müzesi ve kraliyet törenlerinin yapıldığı bir katedral var. Bizim zamanımız kısıtlı olduğu için şehri gezmeyi tercih ettik; ancak sizin zaman sıkıntınız yoksa buralarda vakit geçirebilirsiniz.

IMG_5725Monako’da her yıl düzenlenen Grand Prix Formula 1 için prestij noktası. Yarış şehrin içinde yapıldığı için gezerken Formula tabelaları görmeniz mümkün 🙂 Formula 1 sevenler Monako seyahat planını yaparken yarış tarihlerini dikkate alabilir.

Sevgiler,

Zeynep

Yorum Yapın

Gezinme