İtalya’nın Saklı Güzelliği: Bolonya


Herkese merhaba,
Kasım ayı gibi uygun fiyatlı uçak biletlerini araştırırken Bolonya biletlerinin kampanyada olduğunu gördük. İtalya’nın daha çok turist çeken şehirlerine önceden gitme şansım olmuştu; ancak Bolonya’yı es geçmiştim. E haliyle bu fırsatı değerlendirmek için tam zamanı dedik.
Tam zamanlı çalışanlar için Bolonya harika bir hafta sonu destinasyonu. 2 güne sığdırabileceğiniz minik, sevimli, tarihi dokusu ve yemekleri bakımından zengin bir şehir.
Şehrin en ilgi çekici bölgesi birçok yerde olduğu gibi Eski Şehir (Old Town) olarak geçiyor. Bu bölge küçük olduğu için hemen hemen her yer yürüyüş mesafesinde. Konaklayacağınız yerin eski şehirde olması bu anlamda çok önemli. Söylemeliyim ki burada kendinizi Orta Çağ’da gibi hissedeceksiniz!
Eski şehrin en merkezi noktasında Piazza Maggiore meydanı bulunuyor. Bu meydanın etrafında kilise, irili ufaklı marka mağazalar ve cafe-restoranlar bulunuyor. Herhangi bir sokaktan girip kaybolarak gezmenizi öneririm, zira ara sokaklar favorim oldu. Dar sokaklarda dolaşıp enfes mimarinin tadını
çıkarabilirsiniz.
 Bolonya İtalya’nın en zengin şehirlerinden biri, bu sebeple son derece lüks mağaza ve restoranlara ulaşmak mümkün. Piazza Maggiore meydanında güzel İtalyan restoranları, meydanın arka sokaklarında ise enfes şarküteri-bar’ları var.

 Eski şehirde, Piazza Maggiore meydanının çok yakınında Bolonya’nın meşhur Asinelli Kulesi bulunuyor. 1100 yılında yapımına başlanmış, gerçekten çok etkileyici.

Ayrıca şehrin çeşitli yerlerinde antika/ikinci el pazarları bulmak mümkün. Biz Santo Stefano’da bulunan pazara denk geldik, epey büyüktü. Ayın belli zamanları açık oluyormuş sadece, gitmeden önce kontrol etmekte fayda var.

Tam noel öncesi dönemde gittiğimiz için noel marketleri açıktı. İlginizi çekerse Santa Lucia isimli markete gidip meşhur İtalyan nugatlarının tadına bakabilirsiniz.
Benim için genel olarak çok keyifli bir seyahat oldu, umarım sizlerin de yolu düşer bir gün 🙂
Sevgiler,
Zeynep

Yorum Yapın

Gezinme