İstanbul Restoran Önerisi: Can Oba

Herkese merhaba,

Can Oba’yı pek çok kişi biliyor artık, Almanya’da Michelin yıldızlı şef Alfons Schuhbeck’in yanında çalışmış. Sonra da İstanbul’a gelip Sirkeci’de bir restoran açmış. Yaklaşık 2 yıldır gitmek istiyordum; ancak bir türlü fırsat yaratamadım. Ofis arkadaşlarımın doğum günü sebebiyle geçtiğimiz hafta gitmeye karar verdik. Ben de bu vesileyle merakımı gidermiş oldum 🙂

Restoran epey küçük olduğu için gitmeden önce muhakkak rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Biz 2 hafta önceden rezervasyon yaptırdığımız halde ilk tercihimiz olan günü ayarlayamadık.

Neler Yedik?

Gitmeden önce farklı birkaç kaynağın yorumunu okuduk. Tercihler herkesin damak tadına göre değişiyor tabii; ancak fikir sahibi olmak adına okuduklarımız çok işimize yaradı diyebilirim.

Önceden giden bir arkadaşım balık çorbasının ağır olduğunu söylediği için kestane çorbasını tercih ettim. Günlük hayatımda doymak için öncelikli tercihlerim arasına girebilecek bir çorba değil, onu belirtmeliyim. Kestaneden dolayı klasik çorbalara göre biraz daha şekerli ve içinde bol miktarda kestane parçası var. Çorbada trüf mantarı da bulunuyormuş; ancak eser miktarda koyduklarından olsa gerek ben kokusunu dahi alamadım. Her zaman tüketeceğim bir yemek olmasa da lezzeti tatmin ediciydi.

Kestane Çorba
Kestaneli Çorba

Menüde ara sıcak olarak deniz tarağı ve somonlu kuşkonmaz bulunuyordu. Biz tadına bakmak için her ikisinden de sipariş verdik.

Deniz tarağı ıspanak yatağında ve ıstakoz sosuyla servis edildi ve tek kelimeyle muhteşemdi. Hatta benim Can Oba’da denediğim tüm lezzetler arasında açık ara favorim oldu. Istakoz sosu hem deniz tarağına hem de ıspanağa son derece yakışmış, tadı damağımda kaldı 🙂

IMG_6237
Ispanak Yatağında Istakoz Sosu Üzerinde Deniz Tarağı

Somonlu kuşkonmaz ise ortalamaydı diyebilirim. Denemiş olmak güzel; ancak bir daha gitsem büyük olasılıkla sipariş vermem. Mandalina hoş bir lezzet katsa da Can Oba’da daha orijinal şeyler yemek daha keyifli 🙂

IMG_6238

Ana yemek seçiminde çok kararsız kaldım. Özellikle ciğer ve limon soslu somonu merak ediyordum; ancak bu sefer ahtapotlu cevizli risotto denemeyi tercih ettim. Sunum çok şıktı, özellikle yemeğin üzerindeki çiçek merak uyandırdı hepimizde. Yemeğin sosu ıstakoz sosunu andırıyordu, ben çok başarılı buldum. Ahtapot beklentimin altında kaldı, fakat genel olarak yemekten memnun kaldığımı söyleyebilirim. Kumquat ve çilek ayrıca hoş bir lezzet katmış bu yemeğe.

IMG_6246
Ahtapotlu Cevizli Risotto

Bir arkadaşım ana yemek olarak ahtapot bayıldı tercih etti, ben de epey meraklanıp denedim ve son derece başarılı buldum. Epey soslu bir yemek, içerisinde kabuklu deniz mahsülleri, ahtapot ve jumbo karides var. Patlıcan ve deniz ürünleri bir araya gelince enfes bir yemek olmuş bence 🙂

IMG_6243
Ahtapot Bayıldı

Karnımızı yemeklerle iyice doyurduktan sonra tatlılara çevirdik gözümüzü. Menüde 3 farklı tatlı vardı, seçim yapamadığımız için hepsinden sipariş verip arkadaşlarla paylaştık. Böylece hepsinin tadına bakmış olduk.

Can Oba’nın tavsiyesi peynir pastası olduğu için önceliği ona verdim bu yazıda. Dondurmalı pasta gibi, Divan Pastanesi’nin rokoko’sunu andırdı bana. Karamel sosun epey yakıştığı hafif bir tatlı.

Dondurulmuş Peynir Pastası
Dondurulmuş Peynir Pastası

Köpük çikolata ise çok şık bir çikolata kabında servis ediliyor. Orman meyveleri çikolatanın yoğunluğunu kırmış, ortaya çok güzel bir tatlı çıkmış. Can Oba bu tatlıda da çiçek kullanımı tercih etmiş, sevdik biz bu işi 🙂

Köpük Çikolata
Köpük Çikolata

Greyfurtlu tiramusu menüdeki en merak uyandıran tatlıydı. Yine şık sunumuyla önce gözümüzü doyurdu Can Oba. Greyfurtun üstü kesilmiş, tiramusu içerisinde bulunuyor. Greyfurtun yoğun acılığı hissedilmiyordu. Tüm tatlılar arasında en hafif buydu diyebilirim. Ben ki greyfurt sevmem, bu tatlıyı beğendim 🙂

IMG_6259
Greyfurt Tiramusu

Yemek sonrası çay kahve ikramı yapıldı, kalkmamıza yakın da Can Oba masamıza uğradı. Biraz sohbet etme şansımız oldu. Hesap ödedikten sonra Can Oba’nın yaptığı özel çikolatalardan ikram ettiler.

Can Oba dışında 1-2 çalışan vardı tüm restoranda, hemen hemen tüm masalarla bir kişi ilgileniyordu. Buna rağmen servis gayet hızlıydı. Toplamda 2 saat gibi bir sürede işimiz bitti.

Kişi başı yaklaşık 100 TL ödedik. Yediklerimiz dikkate alındığında ortalama bir fiyat diyebiliriz. Restoranda İçki olmadığını da ayrıca belirtmekte fayda var.

Şimdiden afiyet olsun 🙂

Sevgiler,

Zeynep

Yorum Yapın

Gezinme