Alternatif Türkiye Gezi Rotaları

Bu yazımda Türkiye’nin en çok bilinen seyahat rotaları yerine biraz daha az bilinen; ancak en az diğerleri kadar cazibeli olan şehirleri ve eserleri kaleme aldım. 10 farklı rota çizdim, sıralama tamamen rastgeledir.

1- Karain Mağarası (Antalya)

1Fotoğraf

Türkiye’nin en büyük mağaralarından biri olan Karain Mağarası, Antalya’nın 27 km kuzeybatısında Antalya-Burdur karayoluna 5-6 km uzaklıkta bulunan Yağca Köyü sınırları içerisinde yer alır. Yapılan arkeolojik çalışmalarda mağaranın Prehistorik çağlarda insanlar tarafından barınak olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Klasik dönemlerdeki kullanım daha çok Adak Mağara (tapınak) niteliğinde olup, mağara alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler bulunmuştur. Karain Mağarası insanlık tarihi önemi bakımından UNESCO Dünya Miras Listesi’ne önerilmektedir. Bununla beraber kazı çalışmaları hala devam etmektedir.

2- İvriz Kaya Kabartması (Konya)

2Fotoğraf

İvriz Kaya Kabartmaları, Konya’nın Ereğli ilçesine 10 km uzaklıkta, İvriz suyunun kaynak başında yer alır. Geç Hitit dönemine ait bu kabartmaların tarihçesi MÖ 8. Yüzyıla dayanmaktadır. Tuvana Kralı Warpalawas ve Fırtına Tanrısı Tarhunza’ya ait figürler, 6.08 metre yükseklikte betimlenmiştir. 

3- Yazılıkaya-Midas Şehri Büyük Anıt (Eskişehir)

3Fotoğraf

Eskişehir’e 90 km uzaklıkta MÖ 600’lerde kurulmuş Yazılıkaya-Midas şehri bulunmaktadır. Şehrin en göze çarpan eseri “Büyük Anıt”tır. Anıtın yüzeyinde çeşitli geometrik motifler ve yazılar vardır. Burası Frig döneminde, önünde dini törenler yapılan bir tapınak olarak bilinir. Midas Anıtı olarak da bilinen bu yapı 17 metre yüksekliğe sahiptir.

4- Afrodisias (Aydın)

4Fotoğraf

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in tesadüfi bir biçimde bölgede kaybolması sonucu bulunan Afrodisias antik kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesi yakınlarında yer alır. Yunan mitolojisinde aşk ve güzellik tanrıçası olan “Afrodit” (Roma mitolojisinde Venüs) adına kurulmuştur.

5- Sardes (Manisa)

5Fotoğraf

Manisa’nın Salihli ilçesinde, Sart kasabası yakınlarında yer alan Sardes, Lidya’ya başkentlik yapmış bir antik şehirdir. 19. Yüzyıl’dan itibaren başlanan arkeolojik çalışmalar sonucunda Artemis Tapınağı, Gymnasion, Stadion Roma ve Bizans hamamları gibi önemli yapılar ortaya çıkarılmıştır. Sardes, paranın basıldığı ilk yer olarak kabul edilir. Bununla beraber ünlü Kral Yolu buradan başlamaktadır.

6- Tercan Mama Hatun Türbesi

6Fotoğraf

Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunan Mama Hatun Türbesi, 1192’de ölen Saltuklu Prenses Mama Hatun adına yaptırılmıştır. Bir kadına türbe yapılması bu tarihte bir ilk niteliği taşır ve Türklerin kadınlara verdiği önemi gösterir. Türbenin yanında kervansaray, hamam ve bir de mescit bulunmaktadır. Böylece kümbet adeta bir külliye konumundadır. Mama Hatun Türbesi, dilimli gövdesi, onu kuşatan duvarları ile Anadolu’da benzerine rastlanmayan, mimari yapısı ve planı ile kendine özgün bir yapıdır.

7- Derinkuyu Yeraltı Şehri (Nevşehir)

7Fotoğraf

Hıristiyanlığın yayılma döneminde savunma ve saklanma amacıyla yeraltındaki yumuşak kayaların oyulmasıyla yapılan bu yeraltı şehri, Nevşehir’in Derinkuyu ilçesinde yer alır. Uzun yıllar Hıristiyan müminlere ibadet mekanı olarak hizmet veren yapıda misyonerlik okulu, günah çıkarma yeri, vaftiz havuzu ve bir kuyu yer almaktadır. Tünellerin giriş çıkışlarını kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler dikkat çeker.

8- Divriği Ulu Camii (Sivas)

8Fotoğraf

Sivas’ın Divriği ilçesinde yer alan Anadolu Selçuklularının şaheseri olarak kabul edilen bu yapı 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Camii aynı zamanda bir dârüşşifadır, yani hastane. 1228-29 yılları arasında Mengücekli beyi Ahmed Şah tarafından, Ahlatlı Muğis oğlu Hürrem Şah adlı bir mimara yaptırılmıştır. Yapının en dikkat çeken yanı taç kapılarıdır.

9- Ihlamur Kasırları (İstanbul)

9Fotoğraf

Beşiktaş, Yıldız ve Nişantaşı arasında kalan Ihlamur Vadisi’nin 18. Yüzyılda Hacı Hüseyin Bağları adıyla tanınan bir mesire yeri olduğu biliniyor. Burası Sultan III. Ahmed döneminde padişaha ait bir Has Bahçe’ye dönüştürülmüş. Bugün Milli Saraylara bağlı olan bu kasırlar müze-saray olarak hizmet vermekte. Bununla beraber kasrın bahçesinde, Maiyet Köşkü’nün çevresinde ve iç kısımda bulunan havuz etrafında, yazlık kafeterya hizmetleri de verilmektedir.

10- Akdamar Kilisesi (Van)

10Fotoğraf

Van Gölü’ndeki Akdamar adasında bulunan kilise 915-21 yılları arasında inşa edilmiş. Mimarı bir keşiş olan Manuel’dir. Ermeni Kralı I. Gagik tarafından yaptırılan kilise, kapalı haç tipi planlıdır. Taş işçiliği ve duvarlarındaki kabartma figürlerle Ermeni mimarlığının en önemli yapıları arasında yer alır. 2005-2007 yılları arasında Türkiye Ermenileri ve Ermenistan ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik bir adım olarak kilise restore edilmiştir. 29 Mart 2007’de dönemin Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ve Ermenistan Kültür Bakanı yardımcısının katılımlarıyla müze olarak tekrar açılmıştır.

Yazan: Enver Ateş

Yorum Yapın

Gezinme